WZORY w Browarze Perła w Lublinie

admin/ 8 września, 2016

WZORY w Browarze Perła
24-25 września 2016

Po sukcesie zeszłorocznej, pierwszej lubelskiej edycji, w tym roku WZORY odbędą się w industrialnej, zabytkowej przestrzeni Browaru Perła.

Na dwa dni Browar Perła stanie się centrum skupiającym działania młodych projektantów, działaczy miejskich i artystów.

WZORY to targi młodych projektantów. Promujemy świeży, polski design  wspierając artystów i rzemieślników. Dajemy im możliwość pokazania oraz sprzedaży swoich prac. Wzory służą spotkaniu – łączymy projektantów z klientami  i pokazujemy design jako zjawisko dostępne dla wszystkich, bez względu na zawartość kieszeni, wiek, czy estetyczne przekonania. Pokazujemy możliwości zmiany w postrzeganiu projektowania, rozmawiamy o designie, zachęcamy do próby  własnej twórczości na  ogólnodostępnych warsztatach.
WZORY to przede wszystkim edukacja – staramy się pokazać, czym jest design z praktycznej strony i dlaczego jest nam potrzebny na codzień.

WZORY są otwarte na wszystkich – dlatego program obfituje w darmowe i otwarte zajęcia warsztatowe, wystawy, wykłady i panele dyskusyjne.
Wykłady:

“Po co komu design?” 

prowadzenie: dr Krystyna Łuczak-Surówka
Niedziela, 25 września, godzina 14:00,  sala wykładowa

Dr Krystyna Łuczak-Surówka opowie, czym jest dobry design oraz wytłumaczy, dlaczego dobry design jest jak przyjaciel, jak szeroki jest wachlarz jego możliwości i jak z niego umiejętnie korzystać.

Dachologia. Podniebne miasto” – Fundacja Bęc Zmiana

prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis

Sobota, 24 września, godzina 14:00 sala wykładowa

Cykl wydarzeń „Dachologia. Podniebne miasto” ma na celu spopularyzowanie idei wykorzystania dachów budynków. Wykład, który specjalnie na Targi Designu WZORY przygotowali Gosia Kuciewicz i Simone de Iacobis – inicjatorzy „Dachologii” – będzie podsumowaniem doświadczeń i wniosków płynących z warsztatów, spacerów
i dyskusji, które do tej pory odbyły się w ramach projektu. 
Na spotkanie zapraszamy zarówno profesjonalistów z branży architektonicznej,
jak i mieszkańców miasta, przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, instytucji i firm będących użytkownikami najwyższych pięter budynków. 
Program „Dachologii” stworzyli architekci Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis. Działania są częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest architektura niezrównoważona – więcej informacji: www.synchronicity.pl.

Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych“ – prezentacja książki Rene Wawrzkiewcza i Patryka Hardzieja  

prowadzenie: Patryk Hardziej
Sobota, 24 września, godzina 16:00, sala wykładowa
Książka prezentuje dokonania polskich twórców w dziedzinie projektowania znaków graficznych oraz historię polskich logotypów. Konfrontuje prace powstałe niemal pół wieku temu z projektowanymi obecnie. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory
i graficzne skróty są jak litery graficznego systemu językowego, w którym jak w soczewce skupia się historia danego społeczeństwa i kraju.
Patryk Hardziej – ilustrator, projektant, grafik. Wykonuje projekty z zakresu ilustracji, brandingu, projektowania logo, komunikacji wizualnej, grafiki edytorskiej, a także projekty artystyczne. Mieszka w Gdyni. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych.

Panele dyskusyjne

Projektowanie terenów zielonych w mieście na wybranych przykładach w Lublinie – Forum Kultury Przestrzeni

Niedziela, 25 września, godzina 15:00, sala wykładowa

W betonowej dżungli  każdy skrawek miejskiej zieleni jest na wagę złota. Miejscy aktywiści i  mieszkańcy toczą batalie o kolejne wycinki sprzeciwiając się drastycznym zmianom w ich najbliższym otoczeniu. Podczas panelu rozmówcy z Forum Kultury Przestrzeni  pochylą się nad tymi problemami. Będą też analizować zmiany związane z rzeką Bystrzycą, Górkami Czechowskimi i Błoni pod Zamkiem.

“Odpowiedzialność projektanta – jak ważny jest dobry design?” – debata Lubelskiego Instytutu Designu (LID)

prowadzenie: Piotr Skrzypczak (LID)

Sobota, 24 września, godzina 17:00, sala wykładowa
Prowadzący wraz z uczestnikami spotkania będą rozmawiać  o odpowiedzialności projektanta. Poruszone zostaną m.in. kwestie projektowania uniwersalnego czy społeczny aspekt projektowania. Rozmócy będą szukać odpowiedzi na pytanie, jak etyka i odpowiedzialność za innych ludzi, przestrzeń i środowisko naturalne wpływa na proces projektowania i decyzje podejmowane przez projektanta.

 

“Dlaczego jest jak jest“ – debata Lubelskiego Instytutu Designu

prowadzenie: dr Joanna Hołda (dyrektor LID)

Niedziela, 25 września, godz. 17:00 sala wykładowa

Panel będzie poświęcony świadomości designu w Polsce i roli, jąką w jej podnoszeniu odgrywa edukacja.
WYSTAWY


Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A. – zaprezentują przekrój prac ceramicznych“od historii do współczesności”. Na wystawie zaprezentujemy szeroki przekrój z bieżącej produkcji manufaktury. Wyroby porcelanowe pochodzą z kilkunastu fasonów będących aktualnie w ofercie sprzedażowej oraz nowo wdrażanych projektów takich jak Pepita, India czy Wstążka..
Sztuka i architektura w przestrzeni publicznej Lublina po 1945 roku. Wystawa archiwalnych fotografii Lublina (we współpracy z Lublov)

Prezentacja archiwalnych fotografii modernistycznych budynków i sztuki w ich najlepszych czasach – od późnych lat 50. XX wieku do czasó nam współczesnych.

 

Strefa młodego designu
Młodzi projektanci i rzemieślnicy pokażą swoje prace, które będzie można również zakupić. To będzie niepowtarzalna okazja, żeby znaleźć oryginalne wyposażenie domu: meble, tekstylia, ceramikę, tekstylia i wszystko, co potrzebne do aranżacji wygodnego
i pięknego domu.
Warsztaty:

Dla dorosłych

Zrób sobie talerz! – Mała Akademia Dizjanu

Sobota, 24 września, godzina 12:30, strefa warsztatowa
Żeby mieć artystyczny i piękny talerz, nie musimy kupować drogiego przedmiotu. Uczestnicy warsztatu stworzą własną galerię w duchu zasad DIY oraz poznają tradycje dekorowania domów płytkami, ceramiką i talerzami. Następnie stworzą własne dzieła techniką decoupage. Minimalistycznie czy barokowo – każdy będzie mógł stworzyć swój wyjątkowy wzór!

Tworzenie modeli biznesowych – Fundacja I2

prowadzenie Przemysław Czerwiński

Sobota, 24 września, godzina 12:00, sala wykładowa
Co to są modele biznesowe I do czego mogą się nam przydać ? Przemysław Czerwiński przybliży funkcjonowanie kilku modeli, których można użyć przy prowadzeniu własnego biznesu lub projektowaniu dopiero planowanej działalności. Każdy z uczestników otrzyma materiały szkoleniowe, zawierające wprowadzenie teoretyczne do omawianych zagadnień i wyjdzie ze spotkania z konkretną, praktyczną wiedzą.

 

Kreatywne pomysły” – warsztat moodboardowy dla młodzieży i dorosłych

prowadzenie: Jedenaste Studio

Sobota, 24 września, godzina 11:00,  strefa warsztatowa

Niedziela, 25 września, godzina 16:00, strefa warsztatowa
Warsztat dla młodzieży i dorosłych, który poprzez aktywne ćwiczenia pobudza kreatywność i myślenie wizualne. Podczas warsztatu pojawią się głupie pomysły, a prowadzące pokażą, jak wybrać te, o które warto zadbać i przekuć w udane realizacje.

Uczestnicy  poznają moodboardy i sposoby, w jakie można je użyć przy realizacji swoich pomysłów.

 

Strefa dziecięca
Warsztat introligatorski dla dzieci 7-12 lat 

prowadzenie: Dom Słów

Sobota, 24 września, godzina 14:00, strefa warsztatowa
Na warsztacie każdy samodzielnie wykona prosty, ręcznie szyty notes. Warsztat odbędzie się w dwóch póltoragodzinnych turach.

 

Tajemniczy świat elektroniki“ – warsztat dla dzieci 7-13 lat

prowadzenie: Fundacja Art of Science

Niedziela, 25 września, godzina 14:00, strefa warsztatowa

W czasie zabawy dzieci poznają działanie silnika, prądownicy, elementów elektrycznych i elektronicznych, przełączników, źródeł dźwięku i światła. Na płycie montażowej, łatwo
i całkowicie bezpiecznie, będzie można zestawiać różne układy elektroniczne sterowane magnesem, wodą, dotykiem czy dźwiękiem albo światłem.

“Mały Książę” – warsztat ceramiczny dla dzieci w wieku 8-12 lat

Prowadzenie: pracownia “Żywioł ziemi”

Niedziela, 25 września, godz.16:00 strefa warsztatowa

Dzieci najpierw posłuchają opowieści o planetach odwiedzanych przez Małego Księcia, a potem ulepią postać bohatera i własną wersję wybranej przez siebie planety.

 

Kino plenerowe “Perła”– pokaz filmów “Poużywaj sobie” I “Dizajnerki” wyprodukowanych przez kanał DOMO+ – godzina 20:00

Po pierwszym dniu wydarzenia, w sobotę zapraszamy do Radości na afterparty!

 

 

Wszystkie atrakcje oraz wstęp na wydarzenie są darmowe.

 

Wydarzenie honorowym patronatem objęli:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Departament Promocji i Turystyki

 

Burmistrz Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Sponsorem głównym wydarzenia jest Perła – Browary Lubelskie S.A.

 

Partnerem wydarzenia są Apartamenty Browar Perła, w których gościć będą prelegenci

i organizatorzy.

 

Po więcej młodego świetnego wzornictwa zapraszamy do naszego sklepu on-line
www.wzory.design

 

WZORY W BROWARZE PERŁA
24/25 września Browar Perła ul Bernardyńska 15 Lublin
godziny 11-20

www.wzorytargi.pl
WZORY Targi na facebooku